The General Directorate of the Presidency of the Republic issued the following:

In accordance with the provisions of Clause 2 of Article 53 of the Constitution, His Excellency President Michel Aoun will conduct parliamentary consultations to nominate the Prime Minister in charge of forming the new government, on Thursday, June 23, 2022, at the Presidential Palace in Baabda, according to the following :

- Deputy Speaker of the Parliament, Elias Bou Saab (10:00am)

1- The deputies of the Northern Parliamentary Gathering (at 10.15 am) including:

Sajji' Attia, Ahmed Al-Khair, Muhammad Suleiman, Walid Al-Baarini, Abdul Karim Kabara, Abdul Aziz Al-Samad, Ahmed Rostom.

2- The Kataeb Representatives Bloc (at 10.25 am) including:

Sami Gemayel, Nadim Gemayel, Elias Hankash, Salim Al Sayegh.

3- The Independent National Bloc (at 10.40 am) including:

Tony Franjieh, Farid Heikal El-Khazen, Melhem Tawk.

4- The Democratic Gathering bloc (at 10.55 am), including:

Taymour Jumblatt, Marwan Hamadeh, Raji Al-Saad, Akram Shehayeb, Bilal Abdullah, Hadi Abu Al-Hassan, Wael Abu Faour, Faisal Al-Sayegh.

5- The Assembly of Projects bloc (at 11.10am) including:

Adnan Traboulsi and Taha Nagy.

6- The Loyalty to the Resistance Bloc (at 11.20am) including:

Muhammad Raad, Amin Sherri, Rami Abu Hamdan, Ibrahim al-Moussawi, Hussein Hajj Hassan, Ali al-Miqdad, Ihab Hamadeh, Hussein Jashi, Hassan Fadlallah, Ali Fayyad, Ali Ammar, Hassan Izz al-Din, Raed Berro, Yenal Solh, Melhem al-Hujairi.

7- The Islamic Group Bloc (at 11:30am) including:

Emad Al-Hout.

8- The Independence Movement bloc (at 11.45 am) including:

Michel Moawad, Adib Abdel Masih.

9- The Strong Republic Bloc (at 12:00pm) including:

George Adwan, Shawki Daccache, Ziad Al-Hawat, George Okeis, Antoine Habashi, Strida Touq, Pierre Bou Assi, Elias Estefan, Ghassan Hasbani, Fadi Karam, Ghiath Yazbek, Melhem Riachi, Razi Al-Hajj, Jihad Pakradouni, Nazih Matta, Ghada Ayoub, Saeed Al-Asmar, Camille Chamoun, Elias Khoury.

10- Independent Representatives:

Jamil El-Sayed (12.15 pm)

Hassan Murad (12.20pm)

Jean Taluzian (12.25pm)

Fouad Makhzoumi (12:30pm)

Osama Saad (12.35pm)

Abdul Rahman Al-Bizri (12.40pm)

Jihad Al-Samad (12:45pm)

Michel Daher (12.50pm)

Ashraf Rifi (12.55pm)

Jamil Abboud (1:00pm)

Afternoon:

Representatives:

Firas Al-Salloum (2:30pm)

Michel Murr (2:35pm)

Nima Ephrem (2:40pm)

Charbel Massad (2:45pm)

Bilal Al-Hashimi (2:50pm)

Ghassan Skaf (2:55pm)

Ihab Matar (3:00pm)

Nabil Bader (3:05pm)

Ibrahim Mneimneh (3:10pm)

Paulette Yagobyan (3:15pm)

Cynthia Zarazir (3:20pm)

Melhem Khalaf (3:25pm)

Waddah Al-Sadiq (3:30pm)

Ramy Feng (3:35pm)

Michel Douaihy (3:40pm)

Halima Kaakour (3:45pm)

Marc Daou (3:50pm)

Najat Aoun (3:55pm)

Elias Jarada (4:00pm)

Firas Hamdan (4:05pm)

Yassin Yassin (4:10pm)

11- The Development and Liberation Bloc (4:30pm) including:

Parliament Speaker Nabih Berri

Ali Hassan Khalil, Ali Khreis, Qabalan Qabalan, Nasser Jaber, Qassem Hashem, Ali Oseiran, Muhammad Khawaja, Ghazi Zuaiter, Ashraf Baydoun, Michel Musa, Hani Kobeisi, Ayoub Hamid, Inayat Ezz El-Din, Fadi Allama.

12- The Strong Lebanon Bloc (4:45pm) including:

Gebran Bassil, Ibrahim Kanaan, Alan Aoun, Nicolas Sehnaoui, Edgar Trabelsi, Georges Atallah, Salim Aoun, Simon Abi Ramia, Cesar Abi Khalil, Asaad Dergham, Charbel Maroun, Samer Al-Toum, Nada Al-Bustani, Farid Al-Bustani, Ghassan Atallah, Jimmy Jabbour, Muhammad Yahya.

13- The Armenian Parliament includes the representatives:

Hagop Pakradounian, Hagop Terzian, George Bushekian.

Source: National News Agency